blog-img
گردشگری

جنگل الیمستان آمل"مرطوب، خزه‌بسته و رویایی

2 نظر

قدمت و تاریخچه جنگل چقدر است؟

الیمستان یکی از روستاهای توریستی استان مازندران و از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل است. این جنگل سرسبز بخشی از جنگل‌های هیرکانی است که بیشتر از 50 میلیون سال قدمت دارند. همین قدمت باعث شده نمونه‌هایی خاص از گونه‌های گیاهی در این جنگل رشد کنند.

الیمستان هم مثل دیگر جنگل‌های ایران در گذر زمان تغییراتی داشته است. همه آن‌ها هم با قدم گذاشتن این موجود دو پا به جنگل شروع شد، وگرنه تا قبل از آن جنگل و گونه‌های حیوانی آن داشتند در صلح و صفا زندگی می‌کردند.

جنگل الیمستان

عکس از: سایت Persiaplanet

جنگل الیمستان آمل هم در سال‌های گذشته مورد هجوم قرار گرفته و بخش‌هایی از آن تخریب شده است، اما هر چه در وب فارسی و انگلیسی گشتم نتوانستم اطلاعات دقیقی از مساحت اولیه و مساحت حال حاضر آن پیدا کنم. انگار برای کسی آنقدر هم مهم نبوده که از مرزهای این ریه سبز آمل پاسداری کند.

مرداب دیوک مازندران؛ زیبای خفته در جنگل کلاردشت

 

حالا چرا الیمستان!

گیاهی به نام «الیما» در دل جنگل الیمستان آمل و در فصل بهار (بیشتر اردیبهشت ماه) می‌روید که خواص دارویی و کاربردهای زیادی دارد.

گل های آبی زیبا

عکس از: سایت Persiaplanet

الیما نوعی تره کوهی است که محلی‌ها و اهالی روستا با آن آش و کوکوسبزی درست می‌کند. اهالی روستا می‌گفتند نام جنگل را از این گیاه گرفته‌اند. البته در زبان محلی به الیمستان که یکی از بکرترین جاهای دیدنی آمل است، «علیمستان» و «الیمستون» هم می‌گویند.

شرایط آب‌وهوایی جنگل الیمستان آمل

جنگل الیمستان آمل ارتفاع زیادی از دریا دارد، یعنی چیزی حدود 1500 متر. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا باعث شده دمای هوا در فصل گرما پایین باشد و در فصل سرما هر کسی نتواند شرایط آب‌وهوایی را تحمل کند.

جنگل الیمستان

عکس از: سایت Persiaplanet

با وجود چشمه‌های زیاد که در سطح جنگل پراکنده شده‌اند و سایه‌سار درختان سربه‌فلک‌کشیده و پوشش گیاهی متنوع، هوای اینجا در تابستان شرجی نیست و سطح رطوبت بالایی هم دارد.

اگر از وضعیت آب‌وهوایی در فصول مختلف سال بپرسید، باید بگویم که در جنگل الیمستان آمل همیشه هوا خوب است. دشت، جنگل، درخت‌ها و چشمه‌ها در فصل‌های بهار و پاییز از آب باران سیراب می‌شوند و در فصل زمستان هم که همه جا سفیدپوش می‌شود.

غار گل زرد پلور مازندران؛ هزارتوی زیرزمینی

پیشنهاد خواندنی: غار گل زرد پلور مازندران؛ هزارتوی زیرزمینی

طبیعت جنگل (پوشش گیاهی و جانوری) چطور است؟

از ابتدای مسیر پیاده‌روی در جنگل الیمستان می‌توانید تک‌وتوک درختان کم ارتفاعی را ببنید. این درخت‌ها بیشتر شامل درخت‌های میوه مثل آلوچه جنگلی، ولیک، ازگیل و… هستند. در میان این درخت‌های میوه می‌شود گاهی درخت‌های بلندقامتی را دید که بیشتر شامل بلوط و راش هستند.

طبیعت سبز و پوشش گیاهی

عکس از: سایت Persiaplanet

در بخش‌هایی از مسیر پیاده‌روی در جنگل الیمستان شاخه‌هایی را می‌بینید که در هم گره خورده‌ و مسیر را مانند دالانی از بهشت ساخته‌اند. این همان جایی است که من اول از همه شیفته آن شدم و خواستم سفر را شروع کنم. بالاخره به آرزویم رسیدم و زیر این دالان قدم زدم.

دریای آبی و ساحل سرخرود مازندران

پیشنهاد خواندنی: دریای آبی و ساحل سرخرود مازندران

جنگل الیمستان در هر فصل چه شکلی است؟

فصل بهار سرآغازی است که در آن همه طبیعت جنگل الیمستان آمل سر از خواب زمستانی برمی‌دارد. گل‌ها تازه به تازه در دشت می‌رویند و درختان جوانه می‌زنند. البته همه این‌ها با شروع‌ بهار نیست. قبل از سال نو، یعنی درست زمانی که زمین کم‌کم گرم می‌شود، درخت‌ها زودتر متوجه آمدن بهار می‌شوند، چون ریشه‌هاشان در دل زمین جای دارد. همین گرمی زمین، نویدی است برای شروعی دوباره و درختان و دشت به پیشواز عمو نوروز می‌روند.

طبیعت سبز جنگل الیمستان

عکس از: سایت Iranwithguide

این روند سرسبزی و رشد جوانه‌ها ادامه پیدا می‌کند تا در فصل تابستان همه جا سبز شود. خزه‌ها که در زمستان بی‌کار مانده بودند، شروع می‌کنند به بالارفتن از تنه درخت‌ها. هر کسی اینجا کار خود را خوب بلد است، نه سرکارگری هست نه معماری، همه گونه‌های گیاهی تنها یک هدف دارند و آن‌ هم سرسبز شدن و سرسبز ماندن است.

اگر مثل من عاشق خنکای دلچسب هوا باشید و رنگ‌ها شما را شیفته کنند، پس باید فصل پاییز را برای پیاده روی در جنگل الیمستان انتخاب کنید. صدای خش‌خش برگ‌ها یک وصف حال تکراری است، این بار بیایید به جای قدم زدن روی برگ‌ها، مثل بچه‌ها روی زمین غلت بزنید تازه می‌فهمید که لمس برگ‌ها با دست‌ها و شنیدن صدای خش‌خش آن‌ها ار فاصله نزدیک یعنی چه؟

مرداب دیوک مازندران؛ زیبای خفته در جنگل کلاردشت معبد داش کسن زنجان؛ اژدهایی در دل صخره‌ها

نمایش 2 نظر

سلام منظره عجب منظره جالبی بود خوشم امد

یثقثصق

test force 2

teste ok

نظری بنویس